دیجیتال مارکتینگ

دیجیتال مارکتینگ یا بازایابی دیجیتال (digital marketing) به مجموعه فعالیت های گفته میشود که برای اهداف خاص مانند تبلیغات محصولات، خدمات و … که در بستر اینترنت انجام میشود را دیجیتال مارکتینگ می گویند. و یا به زبان ساده دیجیتال مارکتینگ یعنی استفاده از ابزارهای بازاریابی برای دیده شدن.
در این مقاله راجب دیجیتال مارکتینگ و ابزارهای بازاریابی دیجیتال صحبت خواهم کرد. پس با من در این مقاله جذاب همراه آکادمی مومنی باشید.

مزیت دیجیتال مارکتینگ چیست؟

طی چند سال اخیر با همگانی شدن اینترنت در دنیا و ایران و پا به دنیا گذاشتن تلفن های همراه هوشمند سیل
عظیمی از افراد جامعه تقریبا ۸۰ درصد تا ۹۰ درصد افراد گوشی هوشمندار شدند. طوری که از بچه های ۱۰ ساله تا پیر مردهای ۸۰ ساله یک گوشی هوشمند دارند.
اما اتفاق زمانی رخ داد که شبکه اجتماعی اینستاگرام و مسنجر تلگرام پا به دنیا گذاشتند. و آدم ها به طور میانگین حدود ۲ تا ۸ ساعت از زمان ۲۴ ساعته خودشان را در این شبکه ها و در اینترنت می گذرانند. همین ماجراها باعث شد تا دیجیتال مارکتینگ بیشتر دیده شود و آدم ها به این فکر افتادن تا محصولات و خدمات خودشان را در اینترنت و شبکه های اجتماعی تبلیغ کنند و به فروش برسانند.
در واقع اینترنت و شبکه های اجتماعی بستری را ساختند تا کسب و کارها تبلیغات محصولات خودشان را در این مکان انجام دهند.

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ یا بازایابی دیجیتال یعنی استفاده از ابزارهای موجود در اینترنت برای ارائه دادن خدمات و محصولات به افراد جامعه. در واقع ما از ابزارهای که در بستر اینترنت موجود هست استفاده می کنیم تا خودمان و محصولاتمان را به جامعه بشناسیم.
امروز بازاریابی دیجیتال با بازاریابی شبکه های اجتماعی آمیخته شده است. و ما از شبکه های اجتماعی برای دیجیتال مارکیتنگ کمک میگیریم.
در واقع دیجیتال مارکتینگ یعنی استفاده از ابزارهای مثل سئو، ایمیل مارکتینگ، ویدیو مارکتینگ، اس ام اس مارکتینگ و…
اگر بخواهم یک نکته بسیار مهم و کوتاه بگوییم. این است که برترین و عالی ترین ابزار دیحیتال مارکتینگ سئو است و برترین ابزار شبکه های اجتماعی اینستاگرام می باشد.
بسیاری از افراد بر این باوردند که دیجیتال مارکتینگ فقط مخصوص کسب و کارهای اینترنتی می باشد (کسب و کارهای که وب سایت دارند) و کسب و کارهای آفلاین (مغازه های سنتی) از این بستر نمی توانند استفاده کنند. اما باید بگوییم که دیجیتال مارکتینگ محدود به کسب و کارهای آنلاین نیست و تقریبا تمامی کسب و کارها می توانند از این بستر استفاده کنند.
چند وقت پیش دنبال قهوه تیو اینترنت بودم. توی تلگرام وارد کانالی شدم که هیچ وب سایتی نداشت و فقط یک کانال تلگرام و یک اینستاگرام داشت. با کانال تلگرام تبلیغ در کانال های بزرگ شهرو داده بود و با همین یک کار کلی فروششرو افزایش داده بود با اینکه مغازه در یک مکان دور افتاده ای از شهر بود. پس لطفا فکرتان را محدود نکنید.

دیجیتال مارکتینگ

چرا بازاریابی دیجیتالی انقدر مهم است؟

 

 

"دیجیتال مارکتینگ

۲٫ شبکه های اجتماعی یا سئوشال نتورک (Social network)

بعد از سئو قوی ترین ابزار شبکه های اجتماعی و بخصوص شبکه اجتماعی اینستاگرام است. حدود ۳۵ میلیون ایرانی در اینستاگرام فعالیت می کنند و این فعالیت به گونه ای است که حداقل روزی ۱ ربع زمان را هر ایرانی صرف اینستاگرام می کند. همین مسئله باعث شده است تا اینستاگرام یک ابزار قدرتمند در دیجیتال مارکتینگ شود.
طبق آمارهای که من از کسب و کارهای متفاوت دارم. کاربرانی که از اینستاگرام وارد سایت میشود بیشترین نرخ تبدیل شدن را دارند. چون مراحل معرفی محصول یا خدمات در اینستاگرام انجام شده و کاربر برای خرید یا اطلاعات بیشتر وارد سایت میشود.
اگر بخواهید بیشترین بازدهی را از اینستاگرام ببرید توصیه می کنم از علم بازاریابی ویروسی یا (وایرال مارکتینگ) بیشتر بدانید تا تبلیغات ویروسی بسازید تا با کمترین هزینه بیشترین سود را ببرید.
نکته بسیار جالب راجب اینستاگرام این است که خیلی از افراد که در این شبکه فعالیت می کنند وب سایتی ندارند. و این افراد محصولات و خدمات خودشان را در اینستاگرام معرفی می کنند، نکته جالب تر این است که درآمد های بالای ماهانه ۱۰۰۰۰۰۰۰ دارند.

بازاریابی شبکه اجتماعی

۳٫ بازاریابی محتوایی یا (Content marketing)

بازاریابی محتوا یکی دیگر از روش های بازاریابی دیجیتال است. که مناسب هر نوع کسب و کار آنلاینی می باشد. در واقع در بازاریابی محتوا نیاز کاربر شناخته میشود و براساس نیاز کاربر شروع به تولید محتوا می کنیم. حالا این محتوا می تواند متن، ویدیو، عکس، اینفتوگرافی، پادکست و یا هر نوع فرمت دیگر باشد.
نکته ای که راجب بازاریابی محتوا وجود دارد این است که هم کسب و کارهای اینترنتی بزرگ و هم کسب و کارهای اینترنتی کوچک از این روش استفاده می کنند. در واقع با استفاده از بازاریابی محتوا شما یک چرخه محتوا درست می کنید که اولین جایگاه این محتوا یک خدمت یا یک محصول رایگان است.
زمانی که کاربر از محصول رایگان شما استفاده می کند و رضایت دارد به دنبال محصول بهتر از رایگان است، که این محصول می توانید قیمت خیلی کمی داشته باشد و در نهایت به جای میرسد که مخاطب شما درخواست محصول اصلی را از شما دارد که این محصول قیمت زیادی دارد.

۴٫ بازاریابی ایمیلی را (Email marketing)

بازاریابی ایمیلی یک روش به شدت جذاب برای مدیر کسب و کارهای اینترنتی است. چون در این روش بیشترین نرخ تبدیل شدن اتفاق می افتد. یعنی شما با ارسال شاید یک ایمیل درآمد بالای ۱۰ میلیون بدست آورید. این رقم فقط یک رقم مثالی است. یعنی بسته به تعداد افرادی ایمیل به شما داده اند و قیمت محصول می تواند خیلی بالا و پایین باشد.
بسیاری از افراد وقتی صحبت از ایمیل مارکتینگ میشود می گویند که ایمیل مارکتینگ دیگر جواب نمی دهد. باید سراغ شبکه های اجتماعی برویم. این صجبت شاید درست باشد. اما برای همه کسب و کارها اینگونه نیست.
اگر دقت کرده باشید. اکثر شبکه های اجتماعی ایمیل های بسیار زیادی میفرستند. اگر این شرکت ها بر این باور بودند قطعا ایمیل نمی فرستادند.
نکته بسیار مهم راجب ایمیل مارکتینگ این است. که تقریبا هزینه ایمیل مارکتینگ صفر است. و ایمیل مارکتینگ هیچوقت از بین نمیرود. برعکس شبکه های اجتماعی که فیلتر میشوند و از بین میروند ایمیل هیچوقت از بین نمیرود.
پس مطمین باشید ایمیل جواب می دهد. فقط باید علم ایمیل مارکتینگ خودتان را بالا ببرید تا بتوانید در بازاریابی ایمیلی موفق عمل کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *